מקום לכולם: רשת קהילות

רשת הקהילות שמה לעצמה את המטרות הבאות:
1. למידת מודלים שונים של קהילות פוליטיות בדגש על ארגון קהילתי.
2. בניית כוח תומך לרשת בכנסת ישראל
3. הובלת עשייה שנוגעת בנושאים משותפים לישובים

מכון שחרית הוא מכון חשיבה ועשייה לפוליטיקה מקיימת. בית רעיוני המשלב בין חשיבה למעשה ובין אנשי הגות לפעילי ציבור, המגיעים מקשת רחבה של קבוצות וקהילות על מנת לגבש חזון של טוב משותף. הפוליטיקה המקומית ידועה כאלימה וסקטוריאלית, שלא פעם מערבת כלים ושיקולים שאינם "נקיים" ציבורית, לקראת הבחירות הקרובות, מכון שחרית זיהה תופעה חדשה של רשימות ומועמדים לראשות ערים אשר מציעים גישה אחרת ושפה אחרת שרואה את כלל התושבים ואת הטוב המשותף כעקרון מנחה בפוליטיקה. אנשים שמגיעים מתחומים שונים – חברה, עסקים, אקדמיה – עוזבים הכול ונכנסים למגרש הקשוח והמורכב של הפוליטיקה המקומית, ומתעקשים לעשות טוב משותף. רשת הקבוצות לשינוי התרבות הפוליטית המקומית צמחה בעקבות התופעה שלקבוצות אזרחים המבקשות לקחת חלק בקביעת סדר היום המקומי ולהשתתף בפוליטיקה המקומית. המסמך מציג סדר יום משותף שיכול להביא לפריחה ושגשוג עבור הציבור הישראלי ברמה המקומית. סדר יום המתמקד בקידום פוליטיקה של הטוב משותף, לא סקטוריאלית, ללא אינטרסים צרים, חשיבה קהילתית, התייחסות לנכסים הטבעיים והציבוריים, קידום פוליטיקה נקייה ודמוקרטיה פעילה.

נוסח המסמך המלא של הרשת >> 

מקום לכולם: רשת יוזמות לשינוי בתרבות הפוליטיקה המקומית;

אנו, החתומות והחתומים מטה, ממקומות שונים ברחבי הארץ וממגוון הקשת הפוליטית, לוקחים חלק בהקמת רשת יוזמות לשינוי הפוליטיקה המקומית בישראל.

הישובים בהם אנו חיים, מעצבים את חיינו מינקות ועד זקנה, הנושאים המרכזיים שמעסיקים אותנו בשלבים שונים בחיים – חינוך, קהילה, דיור, איכות חיים – מושפעים ומוכרעים על ידי המנהיגות המקומית הנבחרת והמובילה את הרשות המקומית.

בשנים האחרונות מסתמנת תופעה של שינוי בתרבות הפוליטית המקומית, יותר ויותר קבוצות אזרחים מבקשות לקחת חלק בקביעת סדר היום המקומי ולהשתתף בפוליטיקה המקומית.

במהלך השנה האחרונה נפגשנו, קבוצות שונות ודומות מיישובים ברחבי הארץ, ומצאנו שלמרות ההבדלים והשונות בינינו, רב המשותף על השונה. אנחנו מגיעים מעבודה רבת שנים בקהילות ובשכונות, שותפים לדרך עם קהילות מכל העיר. יש לנו מחויבות עמוקה למקום בו אנו חיים את חיינו, וידע עצום עליו.

יש לנו אמונה ששינוי מציאות מתחיל מלמטה, על ידי קבוצות של תושבים, שפועלות ביחד להשפעה על סדר היום המקומי. אנחנו רשת של "קהילות פוליטיות" – חלקן משתתפות בבחירות המקומיות וחלקן בוחרות להשפיע על סדר היום מחוץ לפוליטיקה. מתוך תפיסה ששינוי דורש קהילה רחבה וערבות הדדית עמוקה, ההשתתפות ברשות המקומית היא רק חלק אחד מתוך רשת רחבה שפועלת ליצירת עתיד חדש בישוב.

מתוך הדיונים בינינו, זיהינו סדר יום משותף שיכול להביא לפריחה ושגשוג עבור כולנו. זוהי המחויבות שלנו:

• לקדם פוליטיקה של טוב משותף –פוליטיקה ללא אינטרסים צרים. פוליטיקה שמאמינה שאפשר לפעול עבור הטוב של כלל הקבוצות שמרכיבות את הערים שלנו. העיר היא מקום מפגש וחיים משותפים של קהילות ובני אדם. לכולם צריך להיות בה מקום מכבד ושוויוני: חילוניים, מסורתיים, דתיים וחרדים, מזרחים ואשכנזים, יהודים וערבים, וותיקים ועולים – מחבר העמים ומאתיופיה.
עלינו לשלול פוליטיקה שמנסה לבנות את עצמה על חשבון אחרים או לסמן אויבים, ולקדם שוויון אמיתי בין החלקים השונים של העיר. יש לנו כבוד עמוק למגוון החברתי והתרבותי בעירנו.

• לקדם את הקהילה כאבן יסוד לבניית חיים בטוחים ומשגשגים. דיור בר השגה, חינוך ציבורי שיוויוני ומעולה, עסקים מקומיים, גינות שכונתיות, שכנות אמיתית. על העירייה לטפח ולגשר ולא לפורר את הרקמה העדינה של שכונתנו וקהילתנו.

• לקדם עיר שמיטיבה עם תושביה. עיר שכולם, מילד ועד קשיש, יכולים לנוע בבטיחות ובנוחיות. עיר שאפשר לשוטט בה ברגל, ושאפשר לנסוע בתחבורה ציבורית נוחה ויעילה. עיר עם גנים ופארקים ציבוריים ועם חיי רחוב שוקקי חיים, ביום ובלילה. עיר שהנכסים הטבעיים והציבוריים שלה הם נכסי התושבים.

• לקדם פוליטיקה נקייה, בלי ניצול של הכוח הפוליטי על מנת להשתיק ביקורת, לסגור חשבונות, ולחסל יריבים.

• לקדם דמוקרטיה פעילה – התושבות והתושבים הם שותפים פעילים של העיריה בחיי היומיום. אנו מקדמים מועצת עיר שקופה, מעודדת השתתפות תושבים למעורבות קהילתית וליזמות חברתית. האזרח אינו לקוח ואינו האויב. הוא הריבון.

%d7%94%d7%97%d7%aa%d7%95%d7%9e%d7%99%d7%9d-%d7%a2%d7%9c-%d7%9e%d7%a1%d7%9e%d7%9a-%d7%a8%d7%a9%d7%aa

מתוך הקבוצות שחתמו על הרשת, 11 רשימות נכנסו למועצה, ביניהן: ירושלמים, כיכר העיר ועוז מרחובות, אופקים רוצה שינוי, גדרתיים, עיר לכולנו בתל אביב, שדרות לכולנו, חיים בחיפה ורשימת הצעירים מדימונה. מוחמד אלנבארי, ראש מועצת חורה ממשיך לקדנציה שנייה.

 

קישורים:

מאמר דעה של אלון גייר,  חבר מועצת העיר גדרה: http://www.themarker.com/opinion/1.2514036

סיקור הקמפיין ברשת ב' (החל מדקה 37:06): http://www.iba.org.il/program.aspx?scode=1705420