עמיתי שחרית

תכנית העמיתים של שחרית מבקשת לייצר תשתית רעיונית לשיח ציבורי על טוב משותף. המסע השחריתי ליצירת אלטרנטיבה רעיונית ומעשית לסוגיות בוערות על סדר היום בחברה הישראלית נמשך. כל אחד ואחת מן העמיתים והעמיתות בתכנית, מביאים איתם עולם משמעות ותוכן. יהודים, ערבים, מזרחים, אשכנזים, דתיים, חרדים וחילונים; מן הימין, מרכז ושמאל. ההתכנסות החשובה הזאת לא נעשית על הנייר, היא הכלי המרכזי בעשייה שלנו. אנו מאמינים שדווקא נוכחות של יחסי הכוח, חוסר ההסכמות והאינטרסים השונים, יאפשרו למסגר מחדש תפיסה של טוב משותף שמכיל את המגוון, השונות, ההבחנות; ועם זאת מאפשר לייצר מרחב ציבורי משותף.
מרחב שלא מבקש מאף אחד להשאיר את הזהות בבית. אתם מוזמנים לצאת איתנו יחד למסע הזה.

נטלי לוי

מנהלת התכנית וסוציולוגית

מנהלת קבוצת העמיתים, ילידת ותושבת יפו, דוקטורנטית בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב ופעילה חברתית. נטלי בעלת תואר ראשון במדע המדינה ותעודת הוראה, ותואר שני בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. בשני העשורים האחרונים הקדישה את מירב זמנה לארגוני שינוי חברתי העוסקים ביחסי יהודים-ערבים ובקבוצות שיח. אולם, לאחר שנים בהן התמקדה בשילוב אידיאולוגי ונחשפה לחולשותיו, בעבודת הדוקטורט היא משווה בין בתי ספר המעורבים באופן נסיבתי לאלו המעורבים אידיאולוגית ועל כך זכתה במלגת נשיא המדינה לשנת 2017 למצוינות וחדשנות מדעית.

שלמה פישר

ד"ר לסוציולוגיה וחינוך

מלמד סוציולוגיה וחינוך בבית ספר לחינוך של האוניברסיטה העברית, והוא עמית בכיר במכון למדיניות העם היהודי (JPPI). המחקרים שלו מתמקדים בקבוצות דת, מעמד ופוליטיקה בישראל, והיחסים בין דת, אזרחות וחינוך. שלמה כתב מחקרים רבים העוסקים באידיאולוגיית הציונות הדתית ובתנועת ש"ס. הוא בין מקימי יסודות – המרכז לתורה ודמוקרטיה, המקדם חינוך לדמוקרטיה בבתי ספר ממלכתיים-דתיים. הוא בוגר מכון מנדל למנהיגות חינוכית בירושלים.

אדם צחי

ד"ר לתקשורת

מרצה לקולנוע במכללת הרצוג שבגוש עציון. עבודת הדוקטורט שלו התמקדה בייצוגי הלם קרב בקולנוע הישראלי התיעודי. כמו כן הוא מוסיקאי, תסריטאי ויוצר. שימש כדובר המועצה האזורית גוש עציון, ועבד כמחנך בבית הספר המשלב "ראשית". מתגורר בתקוע, נשוי ואב לארבעה ילדים.

מלכי רוטנר

פובליצסטית חרדית

מנהלת מרכז מפתח מרחב אשדוד – מרכז הכוון תעסוקה לחרדים, וחיה את שני העולמות: החרדי והישראלי. היא בעלת טור דעה שבועי במקומון של אשדוד העוסק בגבולות הרחבים של קו התפר בין החרדי לבין הישראלי. פעילה חברתית קהילתית במיזמים הפועלים ליצירת קהילה משותפת, חוצת מגזרים. היא עמיתה בקבוצות שיח ופורומים שונים העוסקים ביחסי חילונים וחרדים, ביניהם בית מדרש חרדי-חילוני "פלוגתא". לומדת בחוג להיסטוריה וסוציולוגיה באוניברסיטה הפתוחה, בעבר שימשה כרכזת קשרי קהילה במרכז "שורשים" לתרבות יהודית בתל אביב.

נזיר מג'לי

עיתונאי ופובליציסט

סופר ועיתונאי. כיהן כעורך הראשי של העיתון "אלאיתיחאד", היומון היחיד בשפה הערבית בישראל, ולימד באוניברסיטת בן גוריון. בעבר, חבר מערכת ב"ארץ אחרת". והגיש תוכנית אקטואליה בערוץ 2 ולימד עיתונות חוקרת באוניברסיטת ביר-זית. כיום פרשן לענייני ישראל במספר ערוצי טלוויזיה בעולם הערבי. מאז 1995 כתב בעיתון "אלשרק אלאווסט" (המזרח התיכון) היוצא בלונדון. משדר תוכנית שבועית ברדיו "מכאן" של תאגיד השידור הישראלי. נזיר פעיל בתחום יחסי יהודים-ערבים בישראל ובמדינות השכנות. בין היתר, בשנת 2003 הוביל, יחד עם הכומר אמיל שופאני, משלחת של 250 משתתפים ערבים ויהודים מישראל, ומספר דומה של מוסלמים, נוצרים ויהודים מצרפת, למחנה הריכוז אושוויץ בירקנאו. נשוי לאבתהאג' ואב לסרין, מיסלון ושיהאב. מתגורר בנצרת.

עופר סיטבון

ד"ר למשפטים

עמית בכיר וראש התחום החברתי-כלכלי במכון שחרית. הוא משמש גם כעמית מחקר במכון ון-ליר; וכמנהל שותף של פרויקט המחקר "הכלכלה הפוליטית של הפופוליזם העכשווי", המשותף לשני המכונים. בנוסף, הוא מכהן כראש הקליניקה לתאגידים וחברה במרכז האקדמי למשפט ולעסקים והחל מאוקטובר 2019 ישמש כמרצה בכיר בפקולטה למשפטים במרכז האקדמי צפת. הוא בעל תואר ראשון במשפטים ובפילוסופיה (בהצטיינות) מן האוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני במשפטים (בהצטיינות יתרה) מאוניברסיטת תל אביב. הוא ממייסדי כתב העת "מעשי משפט – כתב עת למשפט ולתיקון חברתי" ושימש כעורכו הראשי בשנים 2007–2012. בשנת 2017 התפרסם הספר משפט, שוק ופוליטיקה: על אחריות חברתית של תאגידים שאותו ערך במשותף עם ד"ר רונית דוניץ-קידר.