כנס עלות השחר – מי ומה

עם פרוץ המלחמה, הוקם מיזם 'שחר', בשיתוף פעולה של מכון שחרית וקרן FNL. שפע היוזמות והפרויקטים שבהם היתה לנו הזכות לתמוך, מצאו פתרונות יצירתיים כמעט לכל סוג של בעיה שהתעוררה בעת מצב החירום, ועוררו תקווה וגאווה. 

היזמים והיזמות שפגשנו בדרך היו האור הגדול בתוך החושך שירד על מדינת ישראל. במעשיהם הוכיחו כי ערבות הדדית ולכידות חברתית אינן תלויות מגזר, מפלגה או השקפה, וכי החברה בישראל יודעת לעמוד איתנה ומאוחדת ולהושיט יד של תמיכה לאלו בתוכה הזקוקים לכך. 

כנס עלות השחר הוא כנס שיש בו גם הוקרה ותודה, אך גם חשיבה משותפת על היום שאחרי ויצירת חיבורים חיוניים לאיחוי מחדש של החברה הישראלית, לאחר המשבר הקשה שאיים לפרקה.

דוברי הכנס

האיחוי והתקווה: ההשראה שבחדר – ד"ר אילון שוורץ, ראש מכון שחרית

חבר פקולטה במרכז לחינוך יהודי באוניברסיטה העברית ומלמד קורסים לתארים מתקדמים בנושאי ביקורת התרבות, פוליטיקה סביבתית-חברתית וחינוך. ממייסדי מרכז השל לחשיבה ומנהיגות סביבתית, שם שימש גם כמנכ"ל. כתב במשך השנים מגוון מאמרים אקדמיים ופופולריים. ספרו Living in the World: Human Nature, Ecological Thought & Education after Darwin פורסם ב-SUNY Press.  אילון כיהן בין היתר כיו"ר "חיים וסביבה", ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל.

TED יזמי 'שחר'

יוסי בן חמו – פעיל חברתי ואיש חינוך. מייסד מיזם 'מערך הפעילים העירוני בחירום – טבריה'

פייני סוקניקיזמת חינוכית חברתית, מנהלת מיזם "חסד של אמת – חרבות ברזל"

סמירה עזאםחברת מועצה וסגנית ראש העיר בעספיא. מייסדת מיזם 'יוצא מהכסא'

הדס גולדמן מייסדת שותפה של תנועת תרבות, ארגון ארצי של אלפי אמנים, מחנכים ואנשי תרבות ומורשת החיים ופועלים בפריפריה הגאו-חברתית. מייסדת מיזם 'תרבות בחירום'

שחר 2.0: סדנאות מקבילות

יזמות פורצת דרך ככלי לבניית הטוב המשותף. בהנחיית: סיימון גרייר וחלי טביבי ברקת

סיימן גרייר הוא יזם חברתי המתמחה בעבודת שינוי חברתי ובניית כח קהילתי מזה 30 שנה. מנהל תוכנית FNL למנהיגות יזמית בארה"ב. יזם סדרתי בעולם העמותות בארה"ב, כיהן כמנכ"ל של ארגונים חברתיים שונים בנקודת תפנית של יציאה ממשבר ושינוי אסטרטגי. סיימון פועל למען צמצום הקיטוב הפוליטי בארה"ב ובבניית גשרים וחיבורים, ויצירת אחדות בין הקבוצות השונות בחברה. הוא עובד עם מנהיגים קהילתיים מכל הקבוצות כדי לבנות צוותים מגוונים, שחושבים על פתרונות יצירתיים ומביאים ביצועים גבוהים ביחד. הוביל, ייעץ ולקח חלק ביוזמות ארציות בתחום הבריאות, הסביבה, התרבות ועוד. ביניהם: קרן אובמה למנהיגות, ערוץ המוזיקה MTV בניית פארק המסילה "הייליין" בניו יורק, היוזמות: "מגשרים על הפערים" ו"יחד למען האחדות" ועוד. מוזמנים לצפות בראיון עם סימון

חלי טביבי ברקת היא מנהלת מיזם 'שחר' ומנהלת מרכז המנהיגות במכון שחרית וכן יו"ר מדור מחקר ומורשת במועצה הישראלית לתרבות ואמנות. לשעבר מייסדת המיזמים הלאומים 'הלו"ז העברי' ו"קולות המזרח' וממקימות ויו"ר 'רשות הרבים'. בעברה היותר רחוק, ניהלה את ארגון בית הלל, וייסדה 'בית המדרש לזמרי ישראל'. מרצה בתחום חיבור בין מגזרי לקידום נושאים משותפים, בניהול ויזמות.

התארגנות קהילתית-מקומית כמפתח לאיחוי ותקווה. בהנחיית: ניר זוארץ ויניב קקון

ניר זוארץ הוא מנהל המחלקה המקומית במכון שחרית, פעיל חברתי ומומחה בארגון קהילתי

יניב קקון הוא המשנה לראש עיריית אשדוד וחבר מועצת העיר, פעיל חברתי ואיש חינוך

סדנאות לבחירה: כלים להובלת שינוי בהנחיית: יאיר שרקי | אמילי עמרוסי | ענבר אמיר

תקשורת - מה הקשר שלי? | סדנת עבודה עם כלי תקשורת בהנחיית יאיר שרקי

סדנה על עבודה עם כלי תקשורת. האם בכלל צריך את עיתונות המיינסטרים בעידן הרשתות החברתיות? מה הסיכוי שישדרו גם אייטם חיובי? ואיך כדאי להתכונן לראיון? 

יאיר שרקי הוא כתב ופרשן בחברת החדשות של ערוץ 12, המסקר עניינים הקשורים בדת, יהדות, חרדים ופוליטיקה בישראל. בחודשים האחרונים מגיש תכנית שבועית יחד עם חיים לוינסון בקשת 12. בנוסף הוא מפרסם טור פוליטי שבועי בעיתון ״מקור ראשון״.

עוצמת הרכות | סדנת כתיבה בהנחיית אמילי עמרוסי

איך מציגים מסר ברור באופן רך? איך משיגים קשב חד בעזרת כתיבה עגולה? למידה והתנסות בכתיבה מורכבת לימים שבורים; כתיבה לרשתות החברתיות בזמן משבר.

אמילי היא כותבת, אשת תקשורת, מנחת סדנאות כתיבה, סופרת ילדים ומגישת רדיו. ירושלמית ואם לארבעה.

ללמוד לספר את מחר | סדנת סטוריטלינג בהנחיית ענבר אמיר

סדנת סטוריטלינג לרתימת שותפים. נלמד לספר את סיפור העשייה שלנו כך שישרת את הצעד הבא  ולחבר שותפים באמצעות סיפור אפקטיבי שעובד.

ענבר מגיעה מעולם הבמה והכתיבה ועולם החינוך והניהול. בעבודתה היא משלבת בין השניים. ענבר משתמשת בכלים מעולם הבמה בסדנאות לתקשורת מול קהל וסטוריטלינג אותן היא מנחה במסגרות אקדמיות, עסקיות, חברתיות וחינוכיות בארץ ובעולם. ענבר מתמחה גם בהכשרת מרצים לכנסים באופן קבוצתי ופרטני. ענבר היא תסריטאית, מחזאית ובימאית. ענבר הרצתה ב-Tedx Jaffa וכיום מכשירה דוברי TEDx בארץ ובעולם.

מופע סטנדאפ – רותם אבוהב

רותם אבוהב – שחקנית, קומיקאית וסטנדאפיסטית 

"רק בגלל הרוח" – לאה שבת

מופע עם לאה שבת – זמרת, פזמונאית ומלחינה 

מיזם שחר בהובלת מכון שחרית ובשיתוף FNL

FNL - Fund for New Leadership

Fund for New Leadership עוסקת באיתור יזמים חברתיים ומנהיגים מקומיים בקהילות בארה"ב, המגבשים פתרונות יצירתיים לבעיות קיימות. התוכנית מעניקה להם סיוע בקידום הרעיון והפיכתו לפורץ דרך, באמצעות תמיכה כלכלית ותשתיתית. הקרן משקיעה בפעילים מקומיים, מנהיגים ויזמים חברתיים שנמצאים בשטח, ועושים את ההבדל בקהילות שלהם.

מכון שחרית

'שחרית – יוצרים מחנה משותף' הוא מכון חשיבה ועשייה הפועל לטובת יצירת שותפות חברתית חדשה בין כל חלקי החברה הישראלית, קידום רעיונות ויוזמות המשלבות בין כל רבדי החברה הישראלית וכינון יחסי גומלין ביניהן שבבסיסם עומדת תפיסת הטוב המשותף. המכון משלב בין תשתית רעיונית רחבה, עתודה פוליטית רב־קולית ומרכז הכשרות להתארגנות קהילתית ויזמות מקומית.

מיזם 'שחר' לזכרו של משה אוחיון ז"ל

משה אוחיון ז"ל, היה יו"ר הועד המנהל של מכון שחרית. חבר אמת, פיקח, נבון, עם חיוך כובש וחיבוק של דב. משה נהג להגיד שמנהיגות היא דבר שעושים בידיים, ולא לומדים בתיאוריה. וכך נהג בעצמו, איש של מעשים ושליחות שתרם וסייע בכל מקום שיכל. היה איש של אנשים, מנהיג שמחבר אליו שותפים וחברים בלבביות ונדיבות. הוא שימש מנכ"ל מיזם 929 והיה מהפעילים החברתיים הבולטים של העיר אופקים, בה התגורר עם משפחתו ב20 השנים האחרונות.

בבוקר ה-7 באוקטובר יצא ביחד עם בנו אליעד מביתו באופקים כדי להגן על העיר מהמתקפה הזדונית, שניהם נרצחו בשעת הקרב. לאלה שמכירים את משה, זה לא מפתיע שהוא לא היסס לרגע וקפץ למשימה, כך הוא היה בחייו וכך במותו. כגודל האדם כך גודל האובדן, יהי זכרם ברוך.

לעמוד ההנצחה לזכרם של משה ואליעד אוחיון ז"ל.