תור הזהב

סיפורה של הציונות המזרחית נשכח במשך עשרות שנים והודר מהסיפור הציוני כולו. הציונות המזרחית-מסורתית מביאה לקדמת הבמה תפיסת עולם ישראלית חדשה, אך עם זאת בעלת שורשים עמוקים, במקום החלוקות המוכרות לדתיים-חילוניים, שמאל-ימין ושמרנות-ליברליות.

תנועת תור הזהב, מבית הרשת המסורתית, פועלת לקידום מורשת יהדות ספרד והמזרח והמסורתיות בישראל, וכן לשינוי עמוק בחברה הישראלית ברוח ערכי הציונות המזרחית-מסורתית.

חברי וחברות התנועה מציעים זהות שיוצרת הרמוניה בין הישן והחדש, המזרח והמערב, המסורת והמודרנה. שאיפתם היא ליצור בישראל חברה שמבוססת על ערכי האחווה והערבות ההדדית, הקהילתיות והאכפתיות, שוויון ההזדמנויות והתיקון החברתי. חברה שמתגאה בשורשיה היהודיים והמזרח תיכוניים ורואה בהם נכס לחיבור בינינו ועם שכנינו, שבה אנשים מרקעים ומגזרים שונים מתאמצים לחיות יחד.

מטרת הקבוצה היא הטמעת ערכי הציונות המזרחית-מסורתית בתוך מוקדי הכוח הישראליים: בתקשורת, באקדמיה, במשפט ובמערכת החינוך, זאת על ידי הסברה ברשתות החברתיות, בניית רשת וקהילה של מנהיגים חברתיים ופעילות מול מקבלי ההחלטות.

חברי קהילת תור הזהב מגיעים מרקעים שונים: חרדים, דתיים, חילוניים ומסורתיים שמוכיחים שאפשר לחיות יחד ולהגיע להסכמות על עתיד החברה הישראלית.

עמוד תור הזהב בפייסבוק

קול התור – ציונות מסורתית-ספרדית

בשנת 2021 יצא לאור הספר ״קול התור – ציונות מסורתית-ספרדית״, בעריכת הפעיל החברתי אופיר טובול ובהוצאת ידיעות ספרים, בתמיכת מכון שחרית. זהו ספר ראשון מסוגו המספר את סיפורה של הציונות המזרחית, שופך אור על תרומתה האדירה של יהדות המזרח לתקומת עם ומדינת ישראל, ולמעשה משלים עוד חתיכה בפאזל של התנועה הציונית.

הספר ממחיש את תפיסת העולם הייחודית שעומדת בבסיס הציבור הלאומי-מסורתי, וקושר אותה אל מסורת ותיקה ועשירה של הגות יהודית, וזאת באמצעות סיפורם של 25 דמויות שפעלו ב-200 השנים האחרונות. דרך סיפורים אלה בוחן הספר את עתיד מדינת ישראל.

ד"ר גלי סמבירא, בטקס השקת הספר "קול התור":

"אז ציונות היא בית כנסת ואמונה ואלוהים שבלב, וגם שכנות ועסק משפחתי ועבודה, וסבתא שהיא סמכות רוחנית ומוסרית, אבל בכל מקום שאמרתי ציונות יכולתי להגיד יהדות או מסורתיות או ישראליות וזה אומר שהגענו לשלב בסיפור הישראלי שהמילים האלה מתחברות לתמונה אחת של ישראליות שיכולה להיות גם וגם וגם – ציונות-יהדות-מסורתיות, אז כנראה שכמו שסבתא טוני היתה אומרת – זכינו."

תמונות נבחרות מהכנס (מתוך עמוד הפייסבוק של "תור הזהב):