ארגון קהילתי – מפגשים נושאיים

המחלקה המקומית של שחרית, באמצעות המארגנים הקהילתיים, בונה מלמטה למעלה (Bottom-Up) פוליטיקה מקומית שמחברת ולא מפלגת, בין קבוצות שונות הפועלות יחד ליצירת עתיד קהילתי השייך לכולם. באמצעות ארגז כלים של התארגנות קהילתית מבוססת יחסים, נרקמים שיתופי פעולה סביב סוגיה מסוימת או באופן כללי, מוצעות יוזמות חדשות, עולים רעיונות, מתארגנים מאבקים ובעיקר מתעצבים פתרונות יצירתיים למצבים מורכבים, שעד לפני רגע היו נראים בלתי פתירים.

התארגנות משותפת מבוססת יחסים מעמידה את האנשים במרכז, במטרה לעבוד יחד לטובת הכלל. כך אנו יוצרים כוח אזרחי המבקש להתמקד בבסיס המשותף, פוליטיקה מקומית שרואה בתרבות של תושביה נכס לעיר, שמעודדת חיי קהילה בעלי רבדים רבים – חגים בצוותא, מסיבות רחוב, תזמורות ומקהלות, ספורט עממי, פולקלור מקומי ועוד.

זוהי פוליטיקה שמבינה שההון החברתי של מקום, של משפחה וחברים, של בית כנסת ומועדון ושכונה – הוא זה שמספק את רשת הביטחון הראשונית והחשובה ביותר לחיים של אושר – מלידה ועד זקנה.

משבר הקורונה והמציאות שחייבה אותנו להישאר בבית ובסביבתו, העצימה עוד יותר את החשיבות של קהילה חזקה, מתפקדת, שעובדת עבור חבריה וחברותיה והם עובדים עבורה – קהילתיות שמבינה ומדגישה את כוחו של ההון האנושי ומבקשת לייצר בדלת אמותיה מציאות שונה, בקווה שתתפשט גם אל מעבר לגבולות העיר והשכונה.

יוזמות בשטח

מקום לכולם

במהלך התפרצות נגיף הקורונה למדנו כי החוסן החברתי קשור קשר הדוק בחוסן הקהילתי. אלה באים לידי ביטוי ביתר שאת בזמנים של חוסר ודאות, כאשר יש חשש ממחסור במשאבים ושירותים, במיוחד לאנשים המתקשים להתנהל באופן עצמאי. בתקופה זו ליווינו קהילות ברחבי הארץ באמצעות כלים ייחודים מוכחים של התארגנות קהילתית שפיתחנו בעבודת שטח מאומצת ואינטנסיבית בחמש השנים האחרונות.

תוכנית "מקום לכולם" סייעה לקהילה להתארגן, העניקה לה כלים לפעולה ובעיקר שמה דגש על הכוח המשותף שיש לקהילות להשיג את מטרותיהן. התוכנית הדגישה את החשיבות של הסיפור הקהילתי-עירוני-שכונתי והותאמה במיוחד לסיטואציה של התפרצות הקורונה, לאחר מיפוי צרכים שנערך בקהילות השונות כדי להבין בדיוק מה נדרש ואיפה אפשר לסייע. מוקדי התוכנית היו טירת כרמל, אשדוד, רהט, רמלה, מעלות תרשיחא, יבנה, אשקלון וגדרה.

לקריאה בהרחבה על התוכנית לחצו על התמונה >>

חדורות מטרה

האקתון – חדורות מטרה הוא מפגש מדהים, מרגש וראשון מסוגו שהתקיים בפברואר 2023 בטירת כרמל לפיתוח וקידום יזמות נשית. עשרות נשים מכל המגזרים בעיר העלו יוזמות חברתיות ועסקיות בנושאים מרתקים כמו שילוב בין משפחה לבין קריירה, ייצוג הולם לנשים בעמדות מפתח, בניית קהילה נשית יזמית בעיר ועוד.

הובילה את המיזם המארגנת הקהילתית בטירת כרמל, ענבר ברגר, שעבדה סביב השעון ויצרה את החיבורים הדרושים כדי שההאקתון הזה יצליח, וכמובן ממשיכה ללוות את הנשים הנהדרות גם בהמשך הדרך עד שהדברים ירדו מהמצגת לשטח.

המיזם כולו בשיתוף עיריית טירת כרמל, קרן קהילתית טירת כרמל ותנועה ישראלית. כיף לראות את חדוות העשייה והרוח היזמית בקרב כל כך הרבה נשים, ואנחנו משוכנים שבעתיד הלא רחוק העשייה הזו תניב פירות.

דברו איתנו

אנחנו במחלקה המקומית של שחרית תמיד מחפשים אפשרויות להרחיב את מעגלי המנהיגים והמנהיגות המקומיים, לקשור שיתופי פעולה עם קהילות מקומיות ולהגדיל את מרחב ההשפעה שלהן. בכל רעיון, שאלה, יוזמה או הצעה מוזמנים ומוזמנות ליצור קשר עם ניר זוארץ, מנהל המחלקה המקומית של שחרית.

ניר זוארץ

נייד: 052-3715935 

דוא"ל: [email protected]