שחר: מיקרו-מענקים ליוזמות במצב חירום
ע"ש משה אוחיון ז"ל

יוזמות אזרחיות שחרית

החברה בישראל נרתמה בגבורה ובעוצמה מרגשות ומעוררות גאווה ותקווה, לסייע למי שנפגעו או שמשפחתם נפגעה בעקבות המלחמה. יוזמות רבות מספור מגיעות מכל מקום, כדי לתמוך, לסייע, לחבק ולהשיב בחזרה בהקדם האפשרי את החוסן החברתי של ישראל לאיתנו.

מכון שחרית, יחד עם ה-Fund for New Leadership מארה"ב לוקחים חלק במאמץ המשותף לאיחוי השברים, והקימו את מיזם 'שחר' – שיתוף פעולה לתמיכה כספית וליווי יוזמות חברתיות, שיש בכוחן להגביר את החוסן הלאומי, להיטיב ולשפר את מצבה של החברה הישראלית בשעה קשה זו.

התמיכה תינתן בדמות מענקים חד פעמיים, המיועדים לטובת תמיכה ביוזמות ופעולות הנותנות מענה מיידי לצורך חיוני לשיקומה של החברה הישראלית. המענקים מיועדים לסייע, בטווח הזמן המיידי, בפעולות וביוזמות שנותנות מענה ישיר ונקודתי במקומות בהם המענה חסר או אין כלל מענה. בנוסף, מספר מענקים בודדים יינתנו ליזמים וליוזמות חדשות ואסטרטגיות, השואפות לתת מענה בר קיימא לצורך שעלה בעקבות הטבח והמלחמה. 

רוב המענקים יהיו בסדר גודל של 5,000 ש"ח עד 20,000 ש"ח. בנוסף נאשר מספר מענקים עד סך של 40,000 ש"ח.

מי זכאי לסיוע?

ייבחנו יוזמות שיעניקו פתרון מיידי לצורך דחוף, וכן יוזמות המציעות מענה הוליסטי ואסטרטגי לטווח ארוך או מציעות מענה בר קיימא. היוזמות ייבחנו לגופן ללא תנאי סף של היזם או הארגון המבצע, אלא בהתאם ליכולתן לשרת צורך או מצוקה שעלו בעקבות המצב, ולתת להן מענה.

סיוע יועבר ליזמים חברתיים פרטיים כנגד קבלות וחתימה על הסכם התקשרות, או לעמותות הרשומות כחוק, בעלות אישור לזיכוי תרומות ממס לפי סעיף 46א או (3)(c)501.

הגשת הבקשה מתבצעת באופן מקוון, ותשובות יתקבלו תוך 4 ימים מההגשה. השאיפה היא שהמענק יועבר בתוך 48 שעות מיום חתימה על הסכם התקשרות שיתקבל לאחר אישור הבקשה.

השותפים למיזם

מכון שחרית

'שחרית – יוצרים מחנה משותף' הוא מכון חשיבה ועשייה הפועל לטובת יצירת שותפות חברתית חדשה בין כל חלקי החברה הישראלית, קידום רעיונות ויוזמות המשלבות בין כל רבדי החברה הישראלית וכינון יחסי גומלין ביניהן שבבסיסם עומדת תפיסת הטוב המשותף. המכון משלב בין תשתית רעיונית רחבה, עתודה פוליטית רב־קולית ומרכז הכשרות להתארגנות קהילתית ויזמות מקומית.

FNL

הקרן למנהיגות חדשה (Fund for New Leadership) עוסקת באיתור יזמים חברתיים ומנהיגים מקומיים בקהילות, המגבשים פתרונות חדשים, ומעניקה להם סיוע בקידום הרעיון שלהם והפיכתו לפורץ דרך, באמצעות תמיכה כלכלית משמעותית.

משה ואליעד אוחיון ז"ל

משה אוחיון, שהיה יו"ר הועד המנהל של מכון שחרית, ובנו אליעד יצאו עם פרוץ המלחמה, בשבת בבוקר, ה,07.10.23- מביתם באופקים כדי להגן עליו מול המתקפה הזדונית. הם היו נעדרים למשך מעט יותר מ24- שעות, עד יום ראשון אחר הצהריים אז נודע דבר הירצחם בידי מחבלי החמאס. 

לאלה שמכירים את משה, זה לא מפתיע שהוא לא היסס לרגע וקפץ למשימה. כך הוא היה בחיים וכך במותו. כגודל האדם כך גודל האובדן. משה היה שותף לדרך, חבר אמת, פיקח, נבון, עם חיוך כובש וחיבוק של דב. נוסף על היותו יו"ר הועד המנהל של מכון שחרית, שימש משה אוחיון עד נופלו כמנכ״ל מיזם 929 ומהפעילים החברתיים הבולטים של העיר אופקים, בה התגורר עם משפחתו בשני העשורים האחרונים.

אליעד, בנו, היה ילד מיוחד, שהרבה להתנדב בעמותות חברתיות ולתרום מזמנו ומרצו לקהילה בה הוא חי. כאשר החלה המתקפה על אופקים, אליעד לא חשב פעמיים לפני שהצטרף לאביו לקרב האחרון בחייו. "מכל תלמידי השכלתי ומאליעד יותר מכולם", העיד עליו מנהל בית הספר התיכון בו למד.

יהי זכרם ברוך

לעמוד ההנצחה לזכרם של משה ואליעד אוחיון ז"ל.