ועדה מייעצת

פרופ’ ניסים מזרחי – יו"ר הוועדה

פרופ’ ניסים מזרחי הוא ראש המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל-אביב. הוא סיים את לימודי התואר השני באוניברסיטה העברית בהצטיינות יתרה, ולאחריהם זכה במלגת פולברייט ללימודי דוקטורט בארה”ב. הוא סיים דוקטורט באוניברסיטת מישיגן אן ארבור ופוסט דוקטורט באוניברסיטת הרווארד. פרסומיו ראו אור במגוון כתבי עת בינלאומיים מובילים. תחומי העניין העיקריים שלו הם סוציולוגיה של הדעת ושל התרבות, סוציולוגיה של המדע ושל הרפואה, אי שוויון חברתי וסוציולוגיה של זכויות אדם.

פרופ' חביבה פדיה

פרופ' חביבה פדיה היא חברת סגל בחוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת בן גוריון, ועמיתה בכירה במכון ון ליר. היא חוקרת ספרות, וכמו כן, כותבת ביקורת תרבות ושירה. במחקריה היא עוסקת במיוחד בסוגיות של אורבניזם והגירה בשפה, בתודעה ובחברה. פרופ' פדיה הקימה את "אנסמבל היונה" להחייאתה של מוזיקה מיסטית מהמזרח; את עמותת "רשימו: סביבה רוחנית וחומרית", עמותה לקידום יהדות ואמנות, תרבות וחינוך בפריפריה; ואת בית המדרש לרוחניות יהודית בירושלים. בנוסף, היא עומדת בראש "מקום משלך" פרויקט העצמה ושיקום דרך אומנויות לנשים נפגעות נפש מכל המגזרים. היא פרסמה ספרי מחקר, שירה ופרוזה. ספרה "בעין החתול" התפרסם בשנת 2008 בהוצאת "עם עובד".

פרופ' מנחם (מני) מאוטנר

פרופ' מנחם (מני) מאוטנר הוא פרופסור מן המניין בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב ודיקן הפקולטה לשעבר. הוא יזם את תוכנית "הקבלה המיוחדת" לקבלה ללימודים של תלמידים משכבות מצוקה, שלימים אומצה על ידי כל האוניברסיטאות בישראל. פרופ' מאוטנר הינו מומחה בתחום המשפט והתרבות, וכן המשפט והרב-תרבותיות. ספרו "משפט ותרבות בישראל בפתח המאה העשרים ואחת" ראה אור בשנת 2008 בהוצאה לאור של אוניברסיטת תל אביב והוצאת "עם עובד". ספר שלו על משפט ותרבות עומד לראות אור בקרוב בהוצאה לאור של אוניברסיטת אוקספורד.

הרבנית עדינה בר שלום

הרבנית עדינה בר שלום היא מייסדת המכללה החרדית ירושלים, וכלת פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה לשנת ה'תשע"ד. ייסדה פורום להידברות בין דתיים לחילוניים. היא יצאה בפומבי נגד הדרת נשים במרחב הציבורי ותקפה את "קווי המהדרין" בתחבורה ציבורית בשכונות חרדיות. בקיץ 2011 השתתפה בצוות ספיבק-יונה שקם בעקבות המחאה החברתית. חברה בוועד המנהל של אוניברסיטת בר אילן, ובמועצה הציבורית של יוזמת ז'נבה. בראשית אפריל 2011  חתמה על עצומה הקוראת לסגת מרמת הגולן, ובמקביל להקים בגבולות 67' מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית.

בשנת 2012 קיבלה את אות אבירת איכות השלטון, מטעם התנועה לאיכות השלטון, ובשנת 2013 קיבלה מטעם אוניברסיטת בן גוריון תואר דוקטור לשם כבוד.

ד"ר שלמה פישר

ד"ר שלמה פישר מלמד סוציולוגיה וחינוך באוניברסיטה העברית ובאונ' תל אביב. חוקר בתחומי קבוצות דתיות בישראל, מעמד ופוליטיקה בישראל וזהות יהודית בתפוצות. ערך יחד עם פרופ' אדם זליגמן, את הספר "ע(ו)ל הסובלנות: מסורות דתיות ואתגר הפלורליזם", ופרסם מאמרים רבים על הציונות הדתית ועל תנועת ש"ס. בימים אלה עורך ספר, יחד עם ניסים לאון, בנושא דת ומעמד בישראל. בוגר בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית, פעיל בתחום החינוך למעלה מ-30 שנה. ממייסדי יסודות – המרכז לליבון ענייני תורה ומדינה, המקדם חינוך יהודי דמוקרטי בחינוך הממלכתי דתי ובמגזרים אחרים.

ד"ר דודי פויכטונגר

ד"ר דוד מ. פויכטונגר, מייסד ועומד בראש החוג לאזרחות במכללה האקדמית, הרצוג בגוש עציון. מלמד בחוג למדע המדינה באוניברסיטה העברית ובמסגרות שונות. ד"ר פויכטונגר היה מחנך ומורה בתיכון במשך 14 שנים ובמהלך השנה האחרונה כיהן כמנהל עמותת "יסודות" – המרכז לליבון סוגיות תורה ומדינה. תחומי המחקר וההוראה שלו מתמקדים במחשבה המדינית היהודית וביחסי הגומלין שבין תיאולוגיה ופוליטיקה.

ד"ר אריקה וייס

ד"ר אריקה וייס היא מרצה לאנתרופולוגיה בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב. היא חוקרת מוסר השוואתי, המדינה, וליברליזם בלא נחת. אריקה השלימה את לימודי הדוקטורט באנתרופולוגיה באוניברסיטת פרינסטון, והצטרפה לסגל החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה בתל אביב לפני שנתיים. עבודת השדה שלה התמקדה בסרבני מצפון בישראל, וחקרה את המתח שבין הארה מצפונית אישית, לבין משא ומתן קולקטיבי ואתי. מחקרה הנוכחי בוחן גישות דתיות לשלום ופלורליזם ומשווה גישות אלה עם מתודות ליברליות וחילונית של בניית שלום.

ד"ר כרמה בן יוחנן

ד"ר כרמה בן יוחנן כתבה את עבודת הדוקטורט שלה בביה"ס להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב בנושא: תפיסות תיאולוגיות הדדיות של נוצרים קתולים ויהודים אורתודוקסים בעשורים האחרונים. היא בוגרת התוכנית הבין-תחומית לתלמידים מצטיינים ע"ש עדי לאוטמן, מלגאית בתוכנית זכויות אדם והיהדות במכון הישראלי לדמוקרטיה ועמיתת מחקר בתוכנית "משכילות" במכון הרטמן. בשנה שעברה לימדה במרכז ללימודי יהדות באוניברסיטה הגרגוריאנית ברומא.