רקע

התארגנות קהילתית

 

ההתארגנות הקהילתית מתבססת על מודל שפותח ומיושם בארה"ב בעיקר ע"י הקרן לאיגודים תעשיתיים (IAF). מטרות ההתארגנות הקהילתית היא ליצור שיח משותף של תושבים ממגון הקהילות בעיר או ביישוב, לגבי נושאים החשובים להם ולקדם את הרעיונות האלו לפעולה – יצירת מכנה משותף, שמדגימה איך פוליטיקה של "טוב משותף" נראית, הלכה למעשה.

במסגרת הפרויקט, שנערך בשיתוף עם ארגונים מקומיים: הורים מעורים בטירת כרמל; התנועה הירושלמית בירושלים; שותפות בקהילה ברחובות;  ותנועת אשדודים באשדוד, הוצבו מארגן או מארגנת קהילתית בכל עיר, המקדמים מהלך של בניית כח אזרחי-עירוני חדש וחוצה מגזרים, שיוביל שורת מאבקים ונושאים ציבוריים בזירות המקומיות. עבודת המארגן/ת הקהילתי/ית כוללת מאות מפגשי אחד על אחד עם תושבי העיר ופעילים חברתיים מקומיים, מיפוי צרכי התושבים, הגדרת מאבקים המקדמים את הטוב המשותף בין הקהילות, וחיבור מעשי ביניהם להובלת מאבקים מעשיים ברמת השטח.

כך למשל, במסגרת הארגון הקהילתי ברחובות, מקדם הפרויקט תכנית למניעת יחס מפלה של המשטרה כלפי יוצאי אתיופיה, ותכנית להארגת שעות פעילות הצהרנים. במסגרת הפרויקט בטירת כרמל, מקדמים המארגן הקהילתי ושותפיו, תושבי העיר, תכניות להנגשת המרחב הציבורי לבעלי מוגבלויות ולעגלות תינוקות; להקמת מערך צהרונים לרווחת כלל התושבים; ולהצבת רמזור חדש בדרום העיר, כחלק מהמאבק המתמשך בתאונות הדרכים. המארגנת הקהילתית בעיר אשדוד אחראית על הובלת תכנית לקידום מערכת חינוך מותאמת לילדים עם צרכים מיוחדים, והכשרות ופעילויות פנאי לבוגרים; תכנית להשקעה בשכונות הוותיקות; פרויקט לקידום מעמד הנשים בעיר, ופרויקט לפיתוח תחום תעסוקת הנוער. ואילו המארגן הקהילתי בירושלים, מקדם בימים אלה פרויקטים של מימון הסעות לתלמידי בתי הספר העל יסודיים מחוץ לשכונות; של ניקיון ותחזוקת השכונות; תכנית התמודדות עם המחסור במעונות יום, ותכניות תחזוקה ושיפוץ של גני ילדים.

1

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 


dsc05900

 

 

 

 

 

 

 

ביולי 2016 ציין הפרוייקט שנה להיווסדו, בסדרת מפגשים עם אלפי פעילים ופעילות ברחבי הארץ.

את הפרויקט מלווים ארני גראף וסיימון גריר, מומחים לארגון קהילתי מארה"ב, המגיעים לארץ באופן קבוע לסדרות של הכשרות למארגנים ולפעילים.

השלב הבא בתכנית הארגון הקהילתי של שחרית כולל הרחבת הפעילות לערים נוספות, והעמקת המאבקים הציבוריים בערים שבהן כבר מתקיימת פעילות.

dsc06224 img-20160302-wa0012