רקע

התארגנות קהילתית

החל מקיץ 2015 מקדם מכון שחרית התארגנות קהילתית (Community Organizing) של תושבים במספר ערים בישראל – אשדוד, ירושלים, טירת כרמל ורחובות.

ההתארגנות הקהילתית מתבססת על מודל שפותח ומיושם בארה"ב בעיקר ע"י הקרן לאיגודים תעשיתיים (IAF). מטרות ההתארגנות הקהילתית היא ליצור שיח משותף של תושבים ממגון הקהילות בעיר או ביישוב, לגבי נושאים החשובים להם ולקדם את הרעיונות האלו לפעולה – יצירת מכנה משותף, שמדגימה איך פוליטיקה של "טוב משותף" נראית, הלכה למעשה.

במסגרת הפרויקט, שנערך בשיתוף עם ארגונים מקומיים: הורים מעורים בטירת כרמל; התנועה הירושלמית בירושלים; שותפות בקהילה ברחובות;  ותנועת אשדודים באשדוד, הוצבו מארגן או מארגנת קהילתית בכל עיר, המקדמים מהלך של בניית כח אזרחי-עירוני חדש וחוצה מגזרים, שיוביל שורת מאבקים ונושאים ציבוריים בזירות המקומיות. עבודת המארגן/ת הקהילתי/ית כוללת מאות מפגשי אחד על אחד עם תושבי העיר ופעילים חברתיים מקומיים, מיפוי צרכי התושבים, הגדרת מאבקים המקדמים את הטוב המשותף בין הקהילות, וחיבור מעשי ביניהם להובלת מאבקים מעשיים ברמת השטח.

כך למשל, במסגרת הארגון הקהילתי ברחובות, מקדם הפרויקט תכנית למניעת יחס מפלה של המשטרה כלפי יוצאי אתיופיה, ותכנית להארגת שעות פעילות הצהרנים. במסגרת הפרויקט בטירת כרמל, מקדמים המארגן הקהילתי ושותפיו, תושבי העיר, תכניות להנגשת המרחב הציבורי לבעלי מוגבלויות ולעגלות תינוקות; להקמת מערך צהרונים לרווחת כלל התושבים; ולהצבת רמזור חדש בדרום העיר, כחלק מהמאבק המתמשך בתאונות הדרכים. המארגנת הקהילתית בעיר אשדוד אחראית על הובלת תכנית לקידום מערכת חינוך מותאמת לילדים עם צרכים מיוחדים, והכשרות ופעילויות פנאי לבוגרים; תכנית להשקעה בשכונות הוותיקות; פרויקט לקידום מעמד הנשים בעיר, ופרויקט לפיתוח תחום תעסוקת הנוער. ואילו המארגן הקהילתי בירושלים, מקדם בימים אלה פרויקטים של מימון הסעות לתלמידי בתי הספר העל יסודיים מחוץ לשכונות; של ניקיון ותחזוקת השכונות; תכנית התמודדות עם המחסור במעונות יום, ותכניות תחזוקה ושיפוץ של גני ילדים.

1

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 


dsc05900

 

 

 

 

 

 

 

ביולי 2016 ציין הפרוייקט שנה להיווסדו, בסדרת מפגשים עם אלפי פעילים ופעילות ברחבי הארץ.

את הפרויקט מלווים ארני גראף וסיימון גריר, מומחים לארגון קהילתי מארה"ב, המגיעים לארץ באופן קבוע לסדרות של הכשרות למארגנים ולפעילים.

השלב הבא בתכנית הארגון הקהילתי של שחרית כולל הרחבת הפעילות לערים נוספות, והעמקת המאבקים הציבוריים בערים שבהן כבר מתקיימת פעילות.

dsc06224 img-20160302-wa0012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

צוות המארגנים הקהילתיים

יניב קקון, מנהל המחלקה המקומית בשחרית

יניבאיש חינוך וסרן במילואים. בעבר ניהל את תחום תנועות הנוער באשדוד ואת המחלקה לחינוך בלתי פורמאלי במכון לחינוך דמוקרטי סמינר הקיבוצים. במסגרת עבודתו, הגה את המודל הדמוקרטי "יחד בונים חברה" להפעלת מתנדבים ותנועות נוער ביישובים- מודל זה זיכה את אשדוד, בת ים ובאר שבע באות יקירת תנועות הנוער מטעם משרד החינוך ואת הוד השרון בפרס רווחה ארצי. בקיץ 2011 הוביל יחד עם קבוצת צעירים את המחאה החברתית באשדוד. ייסד את הפורום לחינוך וקהילה, ארגון אסיפת העם אשדוד והיה מזכיר שולחן עגול אשדוד. כיום מכהן כמזכיר במועדון הרטורי האשדודי וממייסדי איגוד הפאבים וחיי הלילה באשדוד. ב2010 הוציא לאור את הספר "שכונה" אשר זכה בפרס אשדוד בשנת 2008 ובפרס רמת גן בשנת 2012. ממייסדי תכנית לימודים אקדמית ייחודית לאזור הדרום- תכנית "שבילים לחינוך, חברה וסביבה" אשר מכשירה מורים ומדריכים להיות אנשי חינוך איכותיים ופורצי דרך. יו"ר התנועה החברתית-פוליטית של אשדוד- תנועת אשדודים.

 

ניר זוארץ, ירושלים, בשיתוף עם התנועה הירושלמית

נירניר זוארץ המארגן הקהילתי בירושלים של מכון שחרית והתנועה הירושלמית, הוא פעיל ירושלמי וותיק בנושאים חברתיים. פועל רבות לחיבור בין קהילות ומגזרים שונים בעיר, מתנדב בפרויקטים חברתיים בירושלים, ראש שבט בתנועת הצופים ויו"ר הנהגת הורים בבית הספר של בנותיו. במסגרת עבודתו פועל לבניית כוח אזרחי חדש ומגוון על ידי יצירת קהילה שעונה על צרכי האנשים ויכולה לפעול יחד למען מטרות משותפות. גר בשכונת גילה בירושלים נשוי למור ואב לשלוש בנות.

 

 

 

גליהגליה זיידמן – תלמי, אשדוד, בשיתוף עם "אשדודים"

גליה עלתה לארץ עם משפחתה ב- 1990 ממולדובה (ברית המועצות לשעבר), ואחרי סיבוב של שנתיים ברחבי הארץ, השתקעו באשדוד. בעבר עבדה יחד עם סארוודיה, ארגון פיתוח וסיוע מקומי בסרי לנקה, על יצירת דיאלוג וחיבור בין נציגי הקהילות המקומיות והרשות המקומית, תוך שימוש בכלי מדיה שונים ככלי משמעותי בתהליך הדמוקרטי. העבודה התמקדה במיפוי והבנת הצרכים של התושבים המקומיים, חשיבה משותפת על פתרונות אפשריים ויצירת פלטפורמה ליישום ועבודה משותפת בין הקהילה לרשות המקומית. כמו כן, הייתה חלק מצוות תכנון ובניה של אתר אינטרנט לעמותת "יוניטף" ארגון המספק מסגרות חינוכיות לילדים חסרי מעמד בתל אביב. במסגרת עבודתה בשחרית, גליה אחראית לבנית חברה אזרחית פעילה ומגוונת באשדוד, אשר מעלה ומקדמת יחדיו את הצרכים העולים מהתושבים ליצירת טוב משותף. גליה היא בוגרת תואר שני בתוכנית לפיתוח קהילות של האוניברסיטה העברית, ותואר ראשון במדעי המדינה ומזרח אסיה מאוניברסיטת ת"א.

 

שאולשאול צגהון, רחובות, בשיתוף עם "שותפות בקהילה"

שאול צגהון הוא פעיל חברתי וותיק ברחובות. במשך למעלה מ-8 שנים עבד בעמותת על"ם – עמותה לנוער בסיכון, בתפקיד של מתאם יישובי בעיר. במסגרת התפקיד, בין היתר, הוביל את העשייה הקהילתית של העמותה בעיר, ופיתח את תכנית אנג'ל, במסגרתה גם הקים את צוות המתנדבים והפעילים. הקים וניהל את מרכז מגדלור "פינת הנוער" ברחובות. לאחר שסיים את שירותו הסדיר המשי לשירות קבע בתפקיד מנהל מרכז הכשרות בבית הספר להדרכה של חיל השימוש.

נשוי לאפרת ואב ל-2, מתגורר ברחובות.

 


תהלה לפידות, טירת כרמל, בשיתוף עם "הורים מעורים"

תהילה פעילה בנושאים חברתיים מגוונים. ביניהם: הנחיית קבוצות בנושאי צדק חברתי, עבודה במקלט לנשים מוכות, ופיתוח פרויקט אמנות רב תרבותי לילדים ונוער מהמגזר הערבי והיהודי על כל גווניו בשכונת הדר, חיפה. עבדה כרכזת תכנית עמיתים לשיקום ושינוי חברתי במתנ"סים שונים בחיפה, והייתה יזמית של קורס כלכלה לנשים.

בוגרת תואר שני בחוג לחינוך במגמת ביבליותרפיה, אוניברסיטת חיפה, ותואר ראשון בספרות עברית וכתיבה יוצרת מאוניברסיטה העברית בירושלים.