אודות

בונים מחנה משותף: פוליטיקה של טוב משותף

 

מכון שחרית – יוצרים מחנה משותף הוא ארגון ללא כוונות רווח, שנוסד בשנת 2012, אחרי שנתיים של עבודה משותפת של חברי הגרעין המייסד, אשר נסעו יחד ברחבי הארץ כדי להכיר את החברה הישראלית העכשווית. שחרית נוסד כמכון חשיבה ועשייה, הפועל ליצירת שותפות חברתית חדשה בין כל חלקי החברה הישראלית ובניית "מחנה משותף", על ידי שבירת הדיכוטומיות המיושנות בין ימין ושמאל, יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, מזרחיים ואשכנזים ועוד.

פעילות המכון מתקיימת במספר ערוצים מקבילים – בעיצוב רעיוני של סדר יום פוסט ליברלי,  מה שבמכון מגדירים כ"טוב משותף"; בפיתוח מנהיגות חברתית ופוליטית בתוך ובין הקהילות השונות בישראל, ובפעילות שטח במישור המקומי והארצי (פוליטיקה חדשה). בין היתר, מוביל מכון שחרית את תכנית ה-120 לעתודה פוליטית, מיזם התארגנות קהילתית, ועבודה רעיונית למסגור מחדש של המחשבה הפוליטית בישראל.

ראש המכון הוא ד"ר אילון שוורץ, ובצוות המוביל ניתן למצוא את סמנכ"ל המכון, רון ברקאי, וראשת תוכנית 120 – ד"ר גלי סמבירא. יו"ר הוועד המנהל הוא הרב בצלאל כהן.

 

הקמת המכון

בתחילת דרכו של המכון בסתיו 2009, התכנס צוות המונה שבעה עמיתים וקבוצה של עוד כ-20 שותפים, שהגיעו מרקעים חברתיים, תרבותיים ודתיים מגוונים (ערבים ויהודים, דתיים וחילוניים, אשכנזים ומזרחים, ותיקים ועולים). חברי הצוות  נסעו ביחד ברחבי הארץ כדי להכיר מקרוב את ישראל העכשווית.  במשך שנתיים הם קיימו סדנאות במפגשים מדי שישה שבועות, בין היתר, בבית שמש, אשדוד, חיפה, נצרת, ירוחם ומעבר לקו הירוק – בגוש עציון ובבית ג'אלה, במטרה להכיר את ישראל. על בסיס סיורים אלו, עמיתי שחרית ניסחו את עקרונות היסוד והתשתית הרעיונית לפעילות המכון, שאוגדו למספר מסמכי יסוד: "ישראל בשנת 2048: מקום לתקווה", "תרבות כנכס", "כלכלה עם פנים אנושיות" ו"קהילות משגשגות".

מכון שחרית מבקש לנסח חשיבה רעיונית פוליטית חדשה, שתהווה מכשיר בידי החברה להבטחת שוויון הזדמנויות לכל, ובה בעת תעלה על נס ערכים קהילתיים וסולידריות חברתית במישור המקומי, הדתי והלאומי. במלים אחרות, המכון שואף לחשיבה פוליטית המשמרת את הזהות הייחודית של כל אחד, ויחד עם זאת, גם את הנכסים המשותפים שכולם חולקים על בסיס ערבות הדדית והוגנות.

 

 

 

 

כנס שחרית ואירועים נוספים

ב-2 בנובמבר 2014, התקיים כנס שחרית – יוצרים שותפות חברתית חדשה, בהשתתפות למעלה מ- 500 משתתפים ומשתתפות. בכנס השתתפו נציגים ומנהיגים ממגוון הקהילות בחברה הישראלית, אשר קיימו דיונים על מציאות ישראלית אלטרנטיבית שנרקמת מתחת לרדאר, והתחילו לגבש את קווי המתאר לשותפות חברתית חדשה, ברוח ערכי הזמן.

לקראת הבחירות המקומיות האחרונות יצא "מכון שחרית" בקמפיין "נבחר טוב" . הקמפיין כלל סדרת אירועים בעשרות ערים וישובים. באירועים אלו נפגשו המועמדים לראשות העיר עם קהל תושבים מגוון לרב שיח על האופן בו ניתן לקדם את הטוב המשותף של כלל הקבוצות בעיר.

בבחירות 2015 השקנו את הקמפיין: שוברים את מחסום הקול.

בערב יום השואה 2015 ו-2016  קיימה שחרית אירוע בנושא "השואה וזכרה בעיניים מזרחיות".

ביוני 2015 קיימה שחרית אירוע  לציון יום הזיכרון והמודעות לפרשת חטיפת ילדי תימן, המזרח והבלקן, בשיתוף עם עמותת עמר"ם.

באוגוסט 2015, בעקבות רציחתה של שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים, ורצח בני משפחת דוואבשה במהלך ט"ו באב, קיימה שחרית, בשיתוף עם קבוצת חרדים תושבי ירושלים, ערב לימוד ושיח בשאלות על תיקון השבר בחברה הישראלית והדרכים לבנות יחד חברה של טוב משותף.

בנובמבר 2015, קיים מכון שחרית, את כנס "ישראל לאן – מה יחליף את הליברליזם הישראלי?" בשיתוף המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיהבאוניברסיטת תל אביב.

באפריל 2016, בעקבות פרסום נייר העמדה של המכון בנושא משכורת בסיס לכל, אשר גרר תגובות ועניין נרחבים, התקיים במכון ערב בנושא, בהובלת עמיתי המכון וראשי התחום החברתי כלכלה, ובהשתתפות חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני.